Recept na pečené kuře

Ano, slyšíte správně. Celé kuře se dá upéct za 50 minut. Je mi jasné, že celý život bojujete s tím, jak vcelku upéct celé kuře. 

Péct jej pomalu a pak zvýšit teplotu? Bude kůžička dost vypečená? A co prsa, nebudou zase suchá? No a nedej bože, aby byla stehna u kosti červená. Většinou to pak skončí tak, že nakoupíte jenom stehna a ty pečete samostatně.

 

Jasně, je tam plno zákoutí, které je potřeba zohlednit. Já vám však ukážu naprosto neprůstřelný recept, jak peču kuře já. Je strašně jednoduchý a budete doma za hvězdu.

 

Rychle -> 50 minut

Křupavá kůžička -> YES

Suché prsa -> Nikdy!

Jako bonus skvělá šťáva -> tančící gif

 

Samosebou potřebujeme dodržet pár kroků, které nás k cíli spolehlivě dovedou.

 

Začínáme den předem. Nejdříve je dobré u kuřete vyříznout klíční kosti. Bude se vám poté výrazně lépe porcovat po dopečení.

Poté potřeme Fermatem - tady bych to viděl nejlépe na příchuť citron. Citrusové tóny se ke kuřeti dost hodí. Opravdu se nebojte a kuře Fermatem dostatečně potřete. Kyselost nám pomůže k tomu, aby maso krásně zkřehlo a získalo po upečení křupavou kůrčičku. No, kdo by ji neměl rád? 

Koupit zálivku

 

Následuje nasolení - tady se opravdu nebojte a solte hodně, to kuře téměř nejde přesolit.  Takže ho pěkně posypte ze všech stran i zevnitř a sůl pěkně vmasírujte do masa. 

Teď stačí dát kuře na talíř a nechat naležet v ledničce do druhého dne, já ho ani ničím nepřikrývám. Jenom pozor, držte talíř v ledničce na rovné ploše, kuře pustí trochu šťávy.

 

Než začnete kuře následující den péct, myslete na to, že je fajn ho z ledničky vytáhnout tak hodinu nebo alespoň půl hodinu dopředu. Rozpálíme troubu na 230°C a dáme dovnitř rozehřát i nádobu, ve které kuře poté budeme péct.

 

Kuře poctivě osušíme a pokusíme se s co nejmenšími ztrátami oddělit kůži od masa. Prostě vjedeme rukou mezi kůži a maso, snažíme se co nejméně kůži potrhat a uděláme to jak na prsou, tak i na stehnech. Tento krok výrazně přispěje k boží kůžičce. Finta navíc, je vzít párátko a tu kůži ještě před pečením důkladně propíchat. Nebudou se pak na ní dělat bubliny.

 

Následný krok je svázání kuřete. Tento krok je důležitý z toho důvodu, aby se prsa nepekla z obou stran, mysleno i z břišního otvoru a zůstala pěkné šťavnatá. Já preferuji ten úplně nejjednodušší způsob, takže si vezmu asi 60cm dlouhý potravinářský provázek, který při pečení nezhoří :D, střed provázku dám ke krku pod prsa a objedu s ním prsa ke stehnům, kde provázek utáhnu. Poté nad tím sukem zkřížím stehna, abych zavřel břišní otvor a zbylým provázkem stehna k sobě přivážu. Pokud je pro vás tento popis moc složitý, mrkněte se na internet, určitě najdete nějaké vhodné video. 

Já občas používám i fintu bez provázku. Do kůže, která je volná na každé straně břišní dutiny udělám menší díry. Poté stehna zkřížím a do těchto děr stehna prostrčím.

Pak ještě vezmu křídla a ty zastrčím pod kuře, abych vytvořil takové podpěrné body na každé straně.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by FerMato (@fermatosauce)

 

A máme nachystáno. Vytáhneme rozpálenou nádobu, kuře na ni opatrně položíme a dáme do trouby na 50 minut.

 

Čas od času na kuře mrkněte a případně s nádobou pootočte, aby byla kůžička zlatavá ze všech stran. Každá trouba peče jinak a je možné, že bude potřeba se s nastavením teploty trochu pohrát. Nebojte se pokud kůžička bude zlatavá už po 30 minutách, to je normální. Nechceme samozřejmě kuře komplet černé, takže pokud se vám to po půl hodince zdá už dost hnědé, klidně teplotu trochu stáhněte. No a pro příště víte, že vaše trouba peče o něco víc a stáhnete teplotu už od začátku třeba na 210.

Jednodušší to mají ti, co mají vpichový teploměr (rozhodně ho doporučuji do každé domácnosti). Cílová teplota v prsu je 60 a ve stehně aspoň 74. Pokud bude mít stehno víc, tak nevadí. Prso by bylo horší - prostě by bylo suché jak cesta.

 

Kuře by mělo být ale po 50 minutách upečené a jakmile ho vytáhneme z trouby, necháme ještě asi 20 minut odpočívat. 

 

Mezitím vezmeme pánev/nádobu, ve které jsme to pekli a dáme ji na sporák. Do výpeku přidáme decentního panáka vody /případně vývaru a odvaříme napečené dobrůtky, které jemně odškrábneme ze stran i dna vařečkou. Vodu / příp. vývar necháme trochu zredukovat (vypařit vodu), vypneme plamen a přidáme pár kostek studeného másla, které vymícháme do rozpuštění. Vznikne nám tak unikátní sosík, kterým můžeme celé kuře polít nebo si přidáváme k jednotlivým porcím na talíři. Je to fakt ta nejlepší omáčka, co může být - popisuju tady.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by FerMato (@fermatosauce)

Po odpočinutí kuře naporcujeme a hodujeme. Miluji to!

 

K tomu salát s Fermátem a řekněme si, kdo to má?

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by FerMato (@fermatosauce)

A nyní si představte, jak by tato kulinářská revoluce mohla vypadat s FerMato zálivkou v centru vaší kuchyně. Představte si, jak nyní můžete připravit toto dokonalé kuře se všemi jeho jedinečnými vlastnostmi – křupavá kůže, šťavnatá prsa a vše hotové za pouhých 50 minut - kdykoli chcete, a to díky této zázračné zálivce. FerMato zálivka se stane vaším tajným kulinářským partnerem, který vás podpoří v každém kroku. Citrusové tóny dodají vašemu kuřeti svěžest a hloubku, zatímco kyselost zálivky zajistí, že maso bude krásně měkké a křupavé na povrchu. Takže nečekáme. Klikněte na tlačítko níže, objednejte si FerMato zálivku a začněte psát svou vlastní kulinářskou historii. Protože vaše kuchyně zaslouží to nejlepší, a to nejlepší je FerMato.

Koupit zálivku

 

[Radim]

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz