Fermentovaný tvaroh - nejlepší pomazánka z tvarohu na chlebíčky

Tohle je asi můj úplně nejoblíbenější ferment ever!

Je to šíleně jednoduché, ale neskutečně komplexní. Ano, bavím se o obyčejném tvarohu. Osolíme ho a nechámé zkvasit. Hotovo!

Možná už vaše babičky to dávno dělaly. Prostě vzaly tvaroh, posolily ho a daly na okno. Pak ho dědovi mazaly na chleba. Simple. 

Ok, možná to zkusme trochu od začátku. Zkusili jste už někdy vzít tvaroh a jenom ho hodně osolit? Už tohle je docela cool. Ale nechat to zkvasit tomu přidá neskutečný nádech umami a návykovosti. Dáte si jednu lžičku, druhou, třetí a najednou máte prázdnou skleničku. Utíkate teda do sámošky pro další vaničku.

Nějak takhle to vždy dopadne u mě. Pouze zbytky rozjetého tvarohu na stěnách, které jsou ready na další potravu.

Co budete potřebovat:

  • uzaviratelnou nádobu (ideálně 250-300ml)
  • vaničku tvarohu (já jedu tučný červený)
  • lžičku soli

Jednoduchost sama. 2% soli a nic víc. Vezmu červenou vaničku o objemu 250g a přidám 5g soli. Jelikož to dělám několikrát do týdne, tak už mám vychytané, že 5g soli je zhruba jedna vrchovatá lžička. Zamíchám přímo ve vaničce a přemístím do nádoby. Já používám mou oblíbenou s patentním uzávěrem, kde vím, že tam skoro celá ta vanička padne (ok, vždy tu zbylou lžičku, která tam nevleze, sním ;-)).

 

Zamíchat a jedem

Můžete vyzkoušt různé druhy tvarohů (farmářské, v alobalu, hrudkovité,...), ale mě to nejvíc baví s tím červeným tučným. Pokud budete používat jiný, který není tak krémovitý, tak přidejte trochu mléka, aby jste získali hustotu kašičky. Možná jediné, co bych fakt nedoporučoval, tak slevovat z té tučnosti. S polotučným nebo nízkotučným to prostě nefunguje. Sorry jako.

Ok, zamícháno, tak zavřeme a necháme na pokojové teplotě někde zkvasit. Záleží od objemu, ale vezme to zhruba tak 2-3 dny, pokud nemáte již nějaký startér (pozn. zbytky předchozí várky). Po 2-3 dnech ochutnávám a v tu chvíli, když zjišťuju, že je to boží, tak přesouvám do lednice. Pokud mám startér, tak dávám do lednice rovnou a bakterie to zmáknou i v chladu zhruba za den rozjet. Já si svůj zferementovaný tvaroh udržuju už několik let (nikomu to neříkám, ale slavím jeho narozeniny :-D). Pokud jedu na dovolenou, tak ho nechám v lednici a on to nějak zvládne.

No a tak jednoduché to je. Tuhle pecku prostě musíte zkusit, jakmile si ho rozjedete a už není cesty zpět. Prostě jenom průběžně doplňujete.

PS: Je to instantní radost!

 

[Radim]

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz