Divoké Byliny v Kuchyni
Dnes to bude o tom, že ty nejlepší věci někdy máme přímo před nosem, pod nohama, v bezprostřední blízkosti a někdy je ani nevnímáme...
Co jiného nás v dnešní uspěchané době přiměje zpomalit víc, než pobyt v přírodě? Projít se do lesa, po louce, jen tak být a vnímat svět kolem nás.. možná máte pocit, že na to nemáte čas, ale co spojit příjemné s užitečným? Matka příroda nám totiž nabízí nespočet jedlých pokladů, kterými můžete obohatit Vaši kuchyni. Saláty, polévky, pomazánky, pesta – to všechno si bude skvěle rozumět s divokými bylinami, o kterých si dnes něco řekneme.
Tady nejde jen o chuť a barvu.. obsah výživových látek, které jsou v nich obsažené, je hned několikanásobně vyšší, než v salátech, které jste si pracně vypěstovali. To neznamená, že nemáte jíst saláty – jen myslete na to, že hrst divokých bylin každý salát co se týče nutričních látek pozvedne na vyšší level. A s Fermatem si budou také skvěle rozumět.
Divoké Byliny V Kuchyni – nečekaná nálož zdraví úplně zdarma
Povíme si něco o těch nejznámějších:
🌿Kopřiva dvoudomá
- Kopřivě se přezdívá také "královna léčivých rostlin" a toto přízvisko si nevysloužila jen tak nadarmo – je známá vysokým obsahem železa, vitaminu C, hořčíku a jiných minerálů. Je silně detoxikační, pomáhá krvetvorbě, podporuje činnost ledvin a obsahuje vysoké množství chlorofylu, díky kterému tak skvěle funguje při očistných kůrách, především očistě jater a krve.
- V kuchyni má řadu využití – z mladých lístků se dá uvařit kopřivový "špenát", nebo je můžete přidat do polévek, rizot, či karbanátků. Kopřiva se také dá použít do zelených smoothie, nebo si z ní při jarní očistě můžete vařit čaj.
🌿Bršlice kozí noha
- Bršlice je nenápadná rostlinka, jejíž mladé lístky raší již brzy z jara. Možná si ji budete pamatovat jen jako neodbytný plevel, který roste na krajích cest. To si ale rozhodně nezaslouží! Její síla je neoddiskutovatelná. Jejím hlavním benefitem je, že je schopna odvádět z těla kyselinu močovou, což je zásadní pří léčbě a předcházení dny. Obsahuje také vitamín C, hořčík, draslík a podporuje metabolismus.
- Díky její jemné chuti ji bez obav můžete přidat do jakýchkoliv salátů, na které jste zvyklí a ani její přítomnost nepoznáte. Vaše tělo Vám však poděkuje. Můžete z ní zkusit vyrobit klidně i pesto, dát si ji na chleba, do pomazánky, nebo ji přidat do omelety.
🌿Smetánka lékařská (pampeliška)
- Jedna z nejznámějších a nejdostupnějších jarních bylin s nezaměnitelnými žlutými květy. Využít se dají všechny části rostliny – květy, listy i kořen. Obsahuje hořčiny, které výrazně podporují činnost jater, žlučníku a trávení. Pomáhá při jarní očistě organismu a posílení imunitního systému.
- Mladé listy (ještě před rozkvětem) jsou skvělé do jarních salátů. Květy se dají přidat do sirupu, medu, nebo jimi ozdobit dezerty.
🔔Chtěli byste pravidelnou dávku chutné inspirace a exkluzivní výhody? Odebírejte náš newsletter a objevujte nové recepty, informace, praktické tipy a slevové akce jen pro naše odběratele!
📩 Přihlaste se nyní a nechte se inspirovat
🌿Česnek medvědí
- Oblíbená jarní bylina s výraznou česnekovou vůní a chutí. Roste ve stinných lesích a na vlhkých místech. Někdy není snadné najít naleziště, ale rozhodně se to vyplatí. Je bohatý na vitamín C, síru a silice s antibakteriálním a antimykotickým účinkem. Podporuje imunitu, čistí krev a pomáhá při nachlazení i jarní únavě.
- V kuchyni je naprosto všestranný – hodí se do pomazánek, polévek, těstovin nebo jen nasekaný na chleba s máslem. Dá se i nakládat, mrazit nebo přidat do bylinkového másla. Rozhodně doporučujeme pesto z medvědího česneku – je to bezkonkurenční lahůdka!
- Nespleťte si jej s konvalinkou, má velmi podobné listy, ale je jedovatá!
- Respektujte také, že je chráněný a sbírejte jen tolik, kolik skutečně potřebujete.
🌿Ptačinec žabinec
- Jemná bylina, která bude chutnat i dětem. Chuťově připomíná trochu hrášek nebo mladý špenát. Je plný vitamínu C, železa, vápníku a hořčíku. Podporuje trávení a působí protizánětlivě. Najdete jej často na zahrádce jako plevel, nebo na krajích luk.
- Hodí se skvěle do čerstvých salátů, smoothie, na chléb, ale i do polévek.
- Mladé výhonky se sbírají celé, včetně stonků, stačí opláchnout a podávat.
🌿Sedmikráska chudobka
- Něžná ozdoba trávníku, která v sobě skrývá překvapivou sílu. Děti ji milují – sběr sedmikrásek je ideální bylinková aktivita pro celou rodinu. Obsahuje vitaminy A, E, C, minerály, saponiny, hořčiny a třísloviny, které podporují trávení, čistí krev a působí protizánětlivě. Pomáhá i při nachlazení, zklidňuje kašel a podporuje hojení.
- V kuchyni ji můžete použít především syrovou – jemné lístky i květy krásně ozdobí saláty, pomazánky nebo máslo. Hodí se i jako jedlá dekorace na polévky, dezerty nebo domácí pečivo.
🌿Jitrocel
- Jitrocel je známý především jako účinná bylina na kašel. Na louce můžeme najít více druhů – všechny jsou jedlé, ale nejznámější a nejrozšířenější je jitrocel kopinatý – s typickými protáhlými listy. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a hojení, obsahuje vitamin A, B, C a K, draslík, vápník a zinek.
- mladé listy použijte bez obav do salátů, pesta, smoothies nebo pomazánek. Z usušených bude skvělý čaj, který pomáhá při kašli. Také si z něj můžete udělat domácí sirup!
Pokud bychom chtěli přidat kompletní výčet divokých bylin, které se dají konzumovat, tak by tento článek byl opravdu dlouhý. Je jich nespočet -jetel, brutnák, česnáček, kontryhel, kostival, hluchavka, šťovík, řebříček a další. Také Vás možná překvapí, že je možné konzumovat i mladé listy buku, či výhonky některých jehličnanů, například smrku. Z těch se dá vyrobit sirup, který je taktéž skvělý při nachlazení.
Často kladené dotazy:
1. Kdy a kde je nejlepší sbírat divoké byliny? 🌱
Divoké byliny sbírejte ideálně na jaře a začátkem léta, kdy jsou mladé a nejvýživnější. Nejvhodnější je sběr ráno po rose, na místech vzdálených od silnic, měst nebo polí s chemickým postřikem. Louky, okraje lesů a vlastní zahrada jsou ideální.
2. Jak poznám, že je bylina bezpečná k jídlu? 🥄
Sbírejte jen to, co zcela jistě poznáte. Pokud si nejste jistí, raději nesbírejte. Existují byliny s podobným vzhledem, ale nejedlé či jedovaté (např. česnek medvědí vs. konvalinka). Ideální je vzít si na první sběr někoho zkušenějšího, nebo použít ověřený atlas.
3. Mám byliny tepelně upravovat, nebo je mohu jíst syrové? 🥗
Záleží na druhu, ale většina mladých výhonků se dá konzumovat syrová – do salátů, pomazánek či smoothie.. neztratí tak nic ze svých prospěšných látek. Zároveň však není problém je ani tepelně upravit, či přidat do teplých jídel. Pokud byste například u kopřivy měli obavy z její žahavosti, můžete ji spařit.
4. Jak uchovávat nasbírané byliny, aby neztratily účinnost? 🍃
Ideálně je spotřebujte co nejdříve – čerstvé chutnají nejlépe. Pokud chcete uchovat zásoby, můžete bylinky zamrazit, nasušit nebo zpracovat do pesta, másla nebo tinktury. Například pesto z medvědího česneku vydrží v lednici při správném zacházení i několik měsíců.
5. Kolik bylin je bezpečné sníst? 🌿
U bylin platí pravidlo střídmosti – do jídel přidávejte menší množství, ideálně kombinujte více druhů. I zdravé byliny mohou být ve větším množství zátěží pro trávení nebo játra (např. pampeliška). Hrst do salátu nebo lžíce pesta do jídla je ideální start.
6. Jsou vhodné i pro děti? 💚
Ano, ale začněte pozvolna. Dětem většinou chutnají jemné bylinky jako ptačinec nebo sedmikráska, které mají neutrální chuť a lze je lehce schovat do pomazánky nebo smoothie. Silnější byliny (např. pampeliška) podávejte spíš v menším množství, nebo tepelně upravené.
7. Existují nějaká pravidla nebo zákazy při sběru? 🧺
Ano – některé byliny jsou chráněné, například česnek medvědí. Vždy sbírejte jen tolik, kolik skutečně potřebujete, a nechte dostatek rostlin pro obnovu. V přírodě platí pravidlo ohleduplnosti a respektu.
8. Jak jednoduše začít s divokými bylinami v kuchyni? 🍀
Nejlépe tak, že si vyberete jednu nebo dvě známé a bezpečné bylinky (např. kopřivu, sedmikrásku) a přidáte je do běžného jídla. Zkuste je smíchat s listovým salátem a zakápnout Fermato zálivkou. Uvidíte, jak snadno se stanou běžnou součástí vašeho jídelníčku.
💚 Také doporučujeme na start dne zařadit zelené smoothie – jednoduše hrst bylin rozmixujete ve výkonném mixéru se sklenicí vody a banánem a elixír živin je na světě!
🌿 S pokorou k přírodě, může být každá procházka příležitostí dostat se blíže k sobě i ke zdravějšímu a pestřejšímu talíři. 💚
📸 Už jste zkusili nějaký recept z divokých bylin? Označte nás na našich sociálních sítích @fermatosauce a ukažte, jak se vám povedl – rádi vás nasdílíme!
Také nás nezapomeňte sledovat, ať Vám neunikne už žádná novinka, tip, či recept!
Krásný den!